ЦІНИ переглянути

Що таке цинкування?

Цинкування – це процес металізації поверхні металевих або неметалевих виробів для забезпечення захисту від корозії та пошкоджень, що істотно продовжує їх термін служби.

Механіка дії: Цинковий, який шар добре протистоїть корозії та впливу агресивних середовищ, контактує із зовнішнім середовищем, повністю захищаючи основний метал.

Такі метали як залізо, сталь або чавун дуже чутливі до окислення через що потребують додаткового захисту. Різні фарби та лакофарбові покриття діють недовго та вимагають постійного оновлення, а цинкований виріб зберігає свої якості протягом тридцяти-п’ятдесяти років, що зробило цей метод захисту одним з найпопулярніших в будівельній індустрії та на промисловому виробництві.

Термін придатності цинкового шару безпосередньо залежить від його товщини та способу нанесення. Так само не варто забувати про дотримання технологічних етапів процесу цинкування.

Процес цинкування

Процес цинкування складається з 3-х етапів:

  • Очищення металевої поверхні. Для того, щоб цинковий шар щільно огорнув основний метал, перед цинкуванням потрібно провести чистку поверхні від бруду та окалини. Метод кислотного травлення добре підійде для цих цілей.
  • Відпал. Випалювання виробу надає йому необхідні фізичні та хімічні властивості потрібні для якісного з’єднання цинку та основного металу.
  • Третій етап – це безпосереднє нанесення цинку на поверхню виробу. Спосіб цинкування потрібно підбирати, враховуючи тип металу та специфіку використання цинкованого виробу надалі.

Способи цинкування

  • Холодне цинкування (фарбування)

Холодне цинкування проводять методом нанесення фарби, що містить цинк – високодисперсний цинковий порошок плюс рідкий сполучний компонент. Співвідношення компонентів може бути від одного до одного, до трьох до одного (відсоток порошку повинен становити не менше 90-та відсотків) в залежності від рекомендацій виробника.

Зовнішні умови використання: вологість повітря: 30-95%; температура повітря 5-40°C.

Шар цинкової фарби захищає метал від впливу газів, пари, лугів та кислот. Така фарба відрізняється стійкістю до нафтопродуктів, мастил та води.

Метод холодного цинкування часто використовують для відновлення та ремонту виробів, оцинкованих раніше іншими способами. Цей метод найчастіше застосовують для фарбування труб, елементів залізничних колій, автомобільних деталей, меблевої фурнітури (ковані підвазонники, ковані ліжка і т.п.)

  • Гаряче цинкування

Найчастіше метод гарячого цинкування використовують в промисловості для металевих виробів середніх розмірів (металевий дріт, труби, негабаритні металоконструкції та т.п.).

Нанесення цинкового шару відбувається в спеціальній ванні розплавленого цинку (460-4800°C), в яку занурюють заздалегідь підготовлену металеву конструкцію. Утворений сплав заліза та цинку надійно захищає поверхню виробу від корозії та впливу зовнішнього середовища.

Даний процес вимагає попередньої обробки виробу: знежирення, травлення, промивання, флюсування та сушіння. Не дивлячись на тривалість та великі енергетичні витрати проведення гарячого цинкування, цей метод є одним з найбільш ефективних та надійних.

  • Гальванічне цинкування

Гальванічне цинкування відбувається методом електролізу – металевий виріб разом з цинковою пластиною занурюють у ванну наповнену електролітом. Після підключення до джерела струму цинковий анод розчиняється та осідає на поверхні виробу. Після даної процедури на металі утворюється тонка плівка цинку, товщиною 20-30мкм, яка відрізняється блиском, гладкістю та красивим естетичним виглядом. Цей метод підходить для електропровідних і стійких до струму матеріалів.

Сучасні норми екологічної безпеки вимагають очищення стічних вод від утвореного іона цинку, що є трудомісткою і дорогою процедурою, тому гальванічний спосіб цинкування більшість виробництв намагаються замінити на простіший варіант.

Гальванічне цинкування використовують для зовнішніх та декоративних елементів металоконструкцій, в авто та машинобудуванні, при виготовленні кованих каплиць, кованих лавок і т.п.

  • Газотермічне цинкування

Цей спосіб полягає в нанесенні розплавленого цинку на підготовлену металеву поверхню. Під тиском гарячого газу цинк сплавляється з металом, утворюючи пористий шар. Для створення цілісного покриття використовуються лакофарбові матеріали, які виконують функцію поронаповнювача.

Газотермічне цинкування використовують для габаритних металоконструкцій, які неможливо помістити в ванну для здійснення гарячого або гальванічного цинкування.

Даний метод забезпечує надійний захист виробу від корозії та впливу агресивних середовищ на кілька десятиліть (в середньому 30-ть років), не вимагає великих енерговитрат та може проводитися в “польових” умовах, тому є одним з найпопулярніших способів цинкування.

  • Термо-дифузійне цинкування

Термо-дифузійне цинкування відбувається на атомному рівні металевої поверхні. Виріб поміщають в спеціальну камеру, заповнену цинковою порошковою сумішшю, де під впливом високої температури (400-4500°C), цинк перетворюється в пару та сплавляється з розігрітою металевою поверхнею, утворюючи залізоцинковий шар складної фазової структури. Завдяки високій адгезії в результаті утворюється товстий, рівний та безпористий шар цинку (25-110мкм), що надійно захищає виріб від впливу агресивних середовищ, погодних змін, корозії та пошкоджень.

Використовується даний метод для цинкування дрібних деталей та невеликих зовнішніх металоконструкцій.

Кузня Львів пропонуємо вам, шановні друзі, обговорити вищеперелічені способи цинкування, його переваги та недоліки на своїх сторінках соціальних мереж. Слідкуйте за нашими новинами для розширення знань про способи захисту металевих виробів, методи обробки металу та інші не менш актуальні теми.