ЦІНИ переглянути

Правильний догляд за інтер’єрними і екстер’єрними кованими виробами

Довговічність художньої ковки підтверджена століттями експлуатації кованих балконів, огорож, козирків в старовинних кварталах Львова, Тернополя, Києва. Але постійний догляд за кованими виробами зберігає їх красу, дозволяє уникнути складних ремонтів і реставрацій.

Правильний догляд за кованими виробами в інтер’єрах

Ковані вироби для інтер’єрів (каркаси меблів, огорожі внутрішніх сходів, люстри), як правило, після монтажу чорнять, покривають масляним або акриловим водостійким лаком.

Тому вони без особливого догляду зберігаються десятиліттями. Щотижневий догляд за куванням зводиться до вологого прибирання і протирання сухою ганчіркою. Помітивши випадкові подряпини на кованій огорожі сходів або меблевому каркасі, їх можна зафарбувати тонким пензликом, оновити шар лаку.

Технології догляду за кованими виробами на присадибних ділянках

Правильний догляд за інтер'єрними і екстер'єрними кованими виробами

Без правильного догляду художня ковка на вулиці, в саду може прийти в гнітючий стан.

Природним ворогом кованого металу стає іржа, яка виникає на подряпинах, зварних швах при попаданні дощу, снігу, роси. Поява іржі провокує і атмосферна хімія (автомобільний смог, кислотні дощі). У процесі кування зовнішній шар прутів, завитків ущільнюється. Проте, для запобігання від корозії екстер’єрні ковані вироби грунтують і фарбують. При самостійному фарбуванню власники будинку можуть застосовувати неміцні фарби, які через пару років лущаться і відпадають.

До практичних заходів профілактики від появи іржі на огорожах, воротах, садової скульптури відносяться регулярні огляди кування, виявлення проявів корозії. Миють і протирають ковку в міру необхідності. Поради по щорічному (навесні або восени) фарбуванні огорожі, воріт носять рекомендаційний характер. На практиці власники садиб фарбують ковку раз в три-чотири роки.

При появі початкових проявів корозії дбайливий господар присадибної ділянки з кованою огорожею, хвірткою, садовою скульптурою може провести поточний ремонт самостійно. Для цього потрібно:

  • Уважно оглянути ковку. Без правильної антикорозійного підготовки, регулярного догляду за кованими виробами іржа найчастіше з’являється на зварних швах, якими з вертикальними списами з’єднуються поперечні елементи, завитки, барельєфи.
  • Зачистити іржу. Для зачистки потрібно використовувати металеву щітку, шліфшкурки. Застосування піскоструминних апаратів небажано, так як абразивні частинки піску знімають з кування захисний шар вторинної окалини. Для іржі в поглибленнях металу можна використовувати автомобільний перетворювач корозії.
  • Знежирити метал. Для знежирення використовують технічний спирт, автомобільні праймери.
  • Заґрунтувати зачищені місця. Використовується кислотна або спеціальна антикорозійна грунтовка.
  • Підфарбувати оброблені місця. Як правило, ковані елементи фарбують в чорний колір. Традиційні масляні фарби, нітроемалі витримують два – три роки експлуатації, після чого вицвітають, лущаться, тріскаються. Краще зарекомендували себе акрилові фарби, алкідні емалі.

При великих зачистках краще повністю грунтувати і фарбувати огорожу або хвіртку. Для такої грунтовки і фарбування застосовується краскопульт з компресором.

pravylnyi-dohliad-za-kovanymy-vyrobamy-foto-2

Якщо зачистка знадобилася фрагментарно, тільки на зварних швах, ремонтні місця можна заґрунтувати і пофарбувати пензликом.

Художні ковані огорожі у Львові застосовуються для прикраси територій виробничих корпорацій, приміських ресторанів, гірських колиб, заміських особняків. Невмілий, недбалий ремонт ненавченим персоналом може тільки погіршити стан художньої ковки. При виявленні великих корозійних пошкоджень краще звернутися в дослідну ковальську майстерню.

Правильна реставрація включає різні методи підварки прутків і завитків. Повністю замінюються ковані елементи, що втратили форму. Досвідчені фахівці можуть додати нові елементи (вигини, квітки), що зберігають вихідний стиль прикраси. Умілі майстри при реставрації застосовують щадні методи хімічного очищення, техніки патинування, штучного старіння металу.

При правильному догляді кування зберігає свою красу.

Технологии ухода за коваными изделиями

Догляд за художнім куванням не вимагає щоденних робіт. Витративши трохи часу, власники присадибних ділянок виправдають кошти, витрачені на замовлення оригінальних прикрас будинку і саду. Про старовинної куванні в історичних будинках українських міст повинні дбати комунальні служби. Але замовити технічне обслуговування, що зберігає архітектурний стиль кварталу, можуть і мешканці історичних будівель.