Галицькі ковальські традиції, які започатковані ще в середні віка, переживають період відродження. Оригінальні ковані вироби експонуються на художніх виставках, проводяться фестивалі ковальської майстерності. Інтерес до художньої ковки проявляють комунальні служби українських міст, власники барів і ресторанів, заміських садиб, гірських карпатських колиб, приватних пансіонатів.
Для історичного центру Львова художня ковка – невід’ємний атрибут архітектури і декору. Балкони стали окрасою палацу Потоцьких, без литих ліхтарів з куванням не можна уявити площу Ринок. Серед металевих огорож Личаківського кладовища легко знайти унікальні зразки ковальського мистецтва.
Для міських об’єктів ковку замовляють:
При реставрації історичних будівель. В цьому випадку кування повинне точно повторювати малюнок дашка над під’їздом або огорожі сходів парадного ганку. Якщо малюнків, фото старовинного будинку не збереглося, оригінальні ковані вироби виконуються відповідно до архітектурного стилю.
Для міських скверів, парків. Застосовуються низькі огорожі або високі паркани з елементами художньої ковки. У скверах і парках нерідко встановлюється металева садова скульптура, огорожі доріжок, фонтанів, рідкісних дерев.
Для декору готелів, барів, ресторанів. Зовнішні майданчики кафе і ресторанів захищають невисокими кованими решітками. Ковані елементи прикрашають фронтони та вивіски готелів.
Прикладами таких робіт можуть бути:
Ковані грати скверу виконана в грецькому стилі. Для нього характерні строгі геометричні форми, верхній орнамент, накладні барельєфи при перетині кіл.
Огорожа балкона. Виконано для реконструкції будівлі в стилі ампір. У куванні передані основні риси стилю – гнуті форми завитків, поєднання великих і дрібних елементів, фантазійна форма каркаса.
Ковані козирки над входом в під’їзд характерні для багатьох будівель Львова. В цьому випадку при реконструкції кування зберігає загальний стиль будівлі. Традиційні елементи підпірок і розкосів не псує нейтральний колір покриття з полікарбонату.
Художні ковані вироби на замовлення у Львові затребувані і власниками приватних будинків на Левандівці, Винниках, Зубрі
Для малогабаритних міських квартир художню ковку замовляють рідко. Але в заміських особняках, просторих приватних будинках Львова знаходиться місце для кованих виробів. Найчастіше в домашніх інтер’єрах використовують:
У двоповерхових будинках з просторим вхідним холом ковані сходи використовуються як функціональний і декоративний елемент.
Кована огорожа сходів з фантазійними завитками, близькими до стилю «ампір», добре вписується в інтер’єр просторого залу. Темні металеві балясини, вхідні стовпчики контрастують з полірованими дерев’яними перилами і ступенями. Незважаючи на еклектичність інтер’єру, художнє кування не виглядає инородно в залі з арками і склепінчастою стелею.
Ковані каркаси меблів характерні для багатьох інтер’єрних стилів – «ампір», «бароко», «кантрі». У цьому прикладі художня ковка ліжка з вигнутими завитками і фігурними стовпчиками добре вписалася в стиль «Прованс».
У цьому інтер’єрі люстра з імітацією свічкового освітлення прекрасно поєднується з металевими каркасами крісел і журнального столика. Чорний колір кованих завитків, свічників контрастно відтіняє світлі стіни і покриття для підлоги.
Яскравим прикладом стильової єдності виглядає інтер’єр, в якому витончена кування використана для каркасів крісел, обіднього столу, центральної люстри.
Такі ковані вироби можна замовити і для оригінальних інтер’єрів затишних кафе, стилізованих під старовину ресторанів.
В загородном особняке или карпатском пансионате украшением общего зала или курительной комнаты станет камин или очаг с элементами ковки. Обратите внимание, что в едином стиле выполнены все кованые аксессуары – поворотный кронштейн, стойка для принадлежностей, щипцы, кочерга.
В коротком обзоре трудно описать все неисчерпаемые возможности художественной ковки. Ближе познакомиться с ковкой вы можете на нашей выставке в ТЦ «Південний».