Порошкова фарба – найкращий інструмент фарбування металевих виробів Фарбування металевих виробів несе в собі не тільки декоративну, але й захисну функцію. З огляду на схильність металу до окислення, виникнення на його поверхні іржі та окалини, в усі види фарб виробники додають захисні компоненти, які перешкоджають передчасному старінню та руйнуванню металевої поверхні. Порошкове фарбування, показало себе як швидкий та надійний спосіб нанесення лакофарбового покриття для будь-якого типу металевих виробів та зайняло перше місце по використанню на великих та малих виробництвах усього світу.
Порошкова фарба – це
Основою для порошкової фарби служить дрібнодисперсний порошок полімерного походження. До його складу входять полімерні смоли, затверджувачі, наповнювачі, цільові добавки та барвники, що створюють під високим нагріванням (140-200 ° C) міцний і однорідний шар фарби на металевій поверхні. Через необхідність використання високотемпературних печей загартовування, цей метод застосовують, головним чином, для фарбування металу різного рівня термостійкості.
Властивості порошкових фарб
Якість порошкової фарби визначається за кількома критеріями:
- Розмір частинок. Залежить від сфери застосування та методу нанесення порошку. На сучасному виробництві використовують фарбу з розміром гранул 5-350 мкм.
- Сипучість. Сипучість порошку визначається за допомогою вимірювання кутів внутрішнього тертя, зсипання та обвалення порошкових частинок (кут укосу якісного порошку повинен коливатися в межах 36-45°), а також вимірювання швидкості висипання порошку. При недостатній сипучості, закріплення фарби на поверхні буде не надійним.
- Щільність насипу. Це розрахунок ваги порошку на обсяг площі фарбування (кг/м²). Тут важливими показниками є склад фарби, форма і ступінь полі дисперсності частинок. Норма – 200-800 кг/м².
- Поглинання вологості (гігроскопія). При неправильному зберіганні фарби у вологому приміщенні вона може відсиріти, через що знизяться її електричні та плівкоутворювальні властивості, що суттєво вплине на ефективність фарбування.
- Утворення киплячого шару (псевдо зрідження). Ця здатність найкраще розкривається в порошках, що складаються з великих частинок кулястої форми. Гірше псевдо зрідження відбувається у вологих порошках дрібної структури з кутом укосу понад 43°.
Види порошкових фарб
Залежно від типу основного полімеру і способу плівкоутворення порошкові фарби діляться на 2 види:
Термопластичні – створюють плівку фарби шляхом сплаву частинок та охолодження розплаву без хімічних змін складу порошку. Виробляються з термопластиків. Такі покриття часто розчиняються і володіють термопластичними властивостями.
- Полівінілбутиральні фарби
- Полівінілхлоридні фарби
- Поліамідні фарби
- Поліеліфінові фарби (на основі поліетилену або поліпропілену)
Термореактивні – виготовляються на основі термореактивних пластмас. Утворення плівки фарби відбувається через сплав частинок порошку та металевої поверхні виробу за участю хімічних реакцій. Часто використовуються в машинобудуванні, мають підвищені показники твердості та стійкості, а також виконують декоративну функцію.
- Епоксидні фарби
- Епоксидно-поліефірні фарби
- Поліефірні фарби
- Поліуретанові фарби
- Акрилатні фарби
Методи фарбування
На даний момент в промисловості використовують три методи нанесення та закріплення порошкової фарби на виріб:
- Електростатичне розпилення. Цей метод базується на взаємодії електрично заряджених частинок порошку з електрично нейтральною поверхнею. При нанесенні фарби утворюється електростатичне поле, яке притягує до поверхні та утримує на ній заряджені частинки порошку. Закріплення фарби відбувається в високотемпературній печі, де порошок проникає в метал, втрачаючи свій заряд.
- Нанесення фарби потоком повітря виконується двома способами: електрично нейтральним або зарядженим порошком. У першому випадку порошок наноситься на розігрітий метал за допомогою потужного повітряного потоку, що зберігає зважений стан частинок. У процесі контакту з поверхнею порошок міцно приклеюється до неї. При використанні термопластичних фарб, в більшості випадків, додаткове загартовування виробу в печі не потрібне. Другий варіант фарбування відбувається безпосередньо в печі, де іонізовані молекули повітряного потоку створюють хмару заряджених частинок фарби, що покривають поверхню. Найчастіше цей спосіб використовують для фарбування невеликих виробів (наприклад: ковані каміни).
- Фарбування під впливом полум’я. Фарба під тиском стисненого повітря направляється в пістолет горючого пропану. Уже розплавлені частинки порошку надійно закріплюються на поверхні. Це виключає необхідність додаткового гарту виробу в печі, що дає такому способу фарбування суттєві переваги та багатопрофільне використання. Фарбувати під впливом полум’я можна не тільки метал, але й каучук, деревину та камінь різної площі.
Основні області застосування
Порошкові фарби активно використовуються в будівельній галузі, різних профілях машинобудування (виробництво приладів, автомобільна промисловість, сільськогосподарське машинобудування і т.п.) та для фарбування багатьох груп інших виробів:
- Медичне устаткування (прилади, операційні столи, крісла і т.п.)
- Побутова техніка (корпуси холодильників, пральних/посудомийних машин і т.п.)
- Меблі (ковані столи, ковані лавки і т.п.)
- Спортивний інвентар (велосипеди, снігоходи, мотоцикли і т.п.)
- Алюмінієві профілі та металоконструкції (ковані дашки, огорожі, рекламна атрибутика і т.п.)
- Покрівельні матеріали (водостоки, металеві покрівлі і т.п.)
- Неметалеві вироби (гіпс, кераміка, скло і т.п.)
Порошкові методи фарбування покращують фізичні характеристики металевого виробу: міцність, стійкість до зовнішніх подразників (вода, хімічні сполуки, температурні зміни і т.п.) та забезпечують його презентабельний естетичний вигляд. Порошкова фарба відрізняється від інших аналогів кращими технологічними, економічними та екологічними показниками, що робить її лідером сучасної лакофарбової індустрії.
Кузня Львів уважно стежимо за розвитком актуальних технологій обробки металу тому обираємо тільки найкращі засоби догляду за ним. Для того, щоб дізнатися більше про світ металу, ми радимо вам стежити за нашими новинами в блозі та ділитися отриманими знаннями на сторінках своїх соціальних мереж.