Вироби з металу відрізняються підвищеною стійкістю до побутових забруднень, зміни температурного режиму і впливу опадів, тому є дуже популярними на сучасному ринку. Але метал, як і будь-який інший матеріал, вимагає догляду і своєчасного очищення від бруду, іржі та окалини для забезпечення довговічності та надійності експлуатації.
Залежно від складності забруднення (іржею та окалиною в тому числі) сучасні фахівці використовують кілька методів очищення металевих виробів.
Гідроструменевий метод
Водоструменеве очищення металу відбувається через подачу водного потоку під високим тиском. Потужна кінетична енергія, яка виникає в результаті попадання струменя на поверхню видаляє забруднення різної природи, іржу та окалину. Часто під час такого миття в воду додають поверхнево-активні миючі засобия для підвищення ефективності.
Ступінь очищення залежить від потужності напору подачі водного потоку. Існує класифікація гідроструменевого методу в залежності від сили тиску подачі води:
Очищення під низьким тиском (до 34 МПа) – ретельно обмиває поверхню, видаляючи легкі забруднення, свіжу іржу, облуплену фарбу і сольові нашарування.
Очищення під середнім тиском (34-70 МПа) – така обробка не гарантує видалення магнетиту (чорного залізного оксиду), але добре справляється з побутовими забрудненнями.
Очищення під високим тиском (70-170 МПа) – знімає глибокий шар іржі, окалини та більшість типів фарби.
Очищення надвисоким тиском (понад 170 МПа) – доводить поверхню до повної візуальної чистоти, видаляє іржу та магнетит.
Піскоструменевий метод
В основі піскоструменевого способу очищення лежить обробка металевої поверхні струменем кварцового піску. Пісок вдаряється об поверхню, руйнує шар іржі, окалини, фарби та побутового бруду, видаляючи їх з поверхні виробу. Якість піскоструменевого очищення залежить від кількох факторів: типу напірного обладнання, рівня створюваного тиску (для металу 5-7 бар) і кількості повітря, що проходить через сопло пістолета.
Піскоструменева установка складається з резервуара для піску, шланга подачі, компресора / змішувального крана та пістолета управління. Залежно від складності та специфічності поставленого завдання зараз використовують два типи піскоструменевих установок:
Напірне обладнання. У місткості для піску утворюється надлишковий тиск, який подає пісок в змішувальний кран, де відбувається змішування абразиву з повітрям. Після цього суміш рухається по шлангу і випускається з великою швидкістю на металеву поверхню через сопло пістолета. За одну годину така установка здатна обробити близько 50-ти метрів квадратних. Використовують її для очищення габаритних металоконструкцій, кованих воріт, кованих огорож великої квадратури та ін.
Інжекторне обладнання. Повітря нагнітається компресором, проходить через шланг в резервуар, де змішується з піском і через пістолет з великою швидкістю подається на поверхню. Мала витрата повітря та піску дає можливість за годину обробити близько 10-ти метрів квадратних, тому такі установки використовують для очищення кованих решіток і кованих перил невеликої площі.
Дробоструменевий метод
Принцип дрібоструйного очищення поверхонь аналогічний піскоструменевому. Відмінними рисами є бомбардування поверхні металевимї, пластиковим або скляним дробом, які видаляють забруднення з більшою ефективністю, аніж пісок.
Дробоструменевий вплив на метал часто називають холодною обробкою, яка не тільки чистить поверхню, але і підвищує фізичні характеристики металу (він стає більш стійким до корозії та утворенню окалини).
Залежно від специфіки застосування дробоструменевих апаратів розрізняють кілька типів дробу для виконання різних завдань:
Чавунний колотий (білий чавун) – створює шорстку поверхню для кращого закріплення фарби. Використовується для матування металу, очищення від іржі та нагару.
Сталевий колотий – використовується для підготовки поверхні для подальшого фарбування. Створює шорстку поверхню, чистить метал від іржі, окалини, побутових і технічних забруднень.
Сталевий литий – використовується для зміцнення металу. Добре справляється з обробкою металоконструкцій, чавунних та сталевих виробів.
Сталевий рубаний – справляється з найскладнішими забрудненнями, усуває глибоко прониклу іржу та окалину. Істотно зміцнює метал різних типів та створює шорсткість поверхні.
Алюмінієвий – призначений для алюмінієвих виробів. Вигладжує метал без глибокої деформації, задає початкову шорсткість виробу і полірує його поверхню.
Керамічний – використовується в авіа та космобудуванні. Не забруднює поверхню, має хороші зміцнюючі показники та поліруючий ефект.
Скляний – економічний, не розколюється, рівномірно обробляє метал без ушкоджень та глибокого проникнення в його текстуру.
Пластиковий (полікарбонат, поліамід, меламін та аміноальдегід) – забезпечує дбайливу обробку поверхні, не шкодить глянцевим і блискучим поверхням.
Електрокорунд – відрізняється високою ефективністю при вирівнюванні нерівностей, видаленні застарілої іржі та забруднень. Матує поверхню, задаючи їй глибоку шорсткість.
Всім знавцям тонкощів роботи з металом, а також цінителям художнього кування ми радимо переглянути ковані вироби в Львові від нашої майстерні Кузня Львів. Ми знаємо все про метал, особливості його обробки та створюємо те, що вам потрібно!